FeedDinner 2018
Уривок інтерв'ю Миколи Присяжнюка "Главком" (glavcom.ua) щодо ринку молока:

Молокопереробні компанії вже давно поділили між собою Україну на свої вотчини, і там монопольно диктують закупівельні ціни. Селянину в такій ситуації нікуди подітися. В результаті виходить, що молоко закуповують за копійки, а в супермаркетах воно вже в 5-6 разів дорожче. Це триває не перший рік. Чому держава закриває очі?

Скільки ми з молопереробниками не зустрічались, вони поки що нас не чують. До якої пори це буде продовжуватись? Думаю, що ще не довго їм залишилось. Дивіться, що відбувається. Закупівельні ціни на молоко теж мають сезонність. Влітку ціни низькі, але не до такого рівня, як в цьому році. А в цьому році, на жаль, і в лютому ціни падали. Це говорить про те, що вони поділили ринок, що вони зловживають довірою держави.

Два роки тому ми внесли зміни до законодавства і позбавили молокопереробні підприємства можливості акумулювати в себе ПДВ. Ці підприємства до того часу акумулювали його в себе та повертали виробнику. Але насправді відбувалося так, що переробники зловживали цим і не доплачували селянам. Ми цей закон скасували. Але певне лобі в Верховній Раді в січні знову посприяло поверненню його. І тільки ми прийняли закон, який дав змогу молокопереробним підприємствам акумулювати у себе ПДВ і виплачувати його виробниками, тут же закупівельна ціна, замість того, щоб вирости на 20%, на 15% зменшилась.

Тобто ви визнаєте, що в Україні діє молочна мафія?

Так. Я вважаю, що в Україні молочна мафія є. Та ми її намагаємось розбити.

Досі це нікому не вдавалось. Яким чином ви хочете її перемогти?

Створення заготівельних кооперативів – тут я покладаю велику надію і великі зобов’язання на сільських голів. Об’єднавши зусилля, ми зможемо посадити молочну мафію на «голодний пайок», щоб вони приходили до кооперативу. Гуртом батька легше бити. Бо зараз закупівельник їздить по селу і збирає молоко у бабок.

На минулому Кабміні прем’єр-міністр чітко дав завдання Податковій і інспекції по цінах проаналізувати, що відбувається. Ми відслідкували: у баби Ганни це молоко беруть по гривню сімдесят, і тут же це молоко на переробне підприємство заходить вже по два п’ятдесят. Виходить, що директори або власники створюють посередників, які по дорозі на цьому молоці нагрівають руки. І на молокопідприємство продукція вже заходить по високій ціні, щоб показати високу собівартість переробки.

Це своєрідний виклик державі, і ми намагаємося з цим боротись. Це складно, але намагаємось. На засіданні Кабміну розглядалась постанова про фіксування мінімальної закупівельної ціни на молоко – 2,1 грн. Її відправили на доопрацювання. Та поки що сумнівно, що цей захід буде ефективним. У нас на цукор теж є мінімальні ціни, але ринок однак диктує свої. Тут потрібні більш дієві заходи. Має діяти Антимонопольний комітет, відслідковувати діяльність посередників. Крім того, зараз уряд вдався до такого кроку: ми будемо закуповувати в Аграрний фонд вершкове масло і сухе молоко, щоб зняти з ринку надлишок. Це буде стимулювати потребу в сировині та підніме ціну
FeedDinner 2018